Respuesta :

Answer:

$285

Step-by-step explanation:

Since the wages vary directly with the time, then use a direct proportion.

$150 is to 20 hours as x is to 38 hours

150/20 = x/38

15/2 = x/38

2x = 15 * 38

x = 15 * 19

x = 285

Give our first 2 numbers we know her wage is $7.50, so if we multiply that by the projected hours we get a total of $285

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico