The moles of the gas that are present in the sample is 0.1898 moles
calculation
that is PV= nRT
where p ( pressure) = 3.2 atm
V( volume) = 1.50 L
n ( number of moles) =?
R ( gas constant)= 0.0821 atm.L/mol.K
T( temperature)= 35 +273 ==308 k
n = Pv/RT
n is therefore= [3.2 atm x 1.50 L) / ( 0.0821 atm.L/mol.K x 308 K)= 0.1898 moles