(1) The distance covered by the object within the given time period is 30 m.
(2) The average speed of the object for the time period is 16.43 m/s.
(1) From the given graph, the speed of the object during the first 3 seconds is given as;
- speed of the object = 10 m/s
The distance of the object is the product of the speed and the time of motion.
Distance = speed x time
Distance = 10 x 3
Distance = 30 m
Thus, the distance covered by the object within the given time period is 30 m.
(2) The speed of the object for the different time intervals is given as;
- when the time is 6 s, v = 25 m/s
- when the time is 8 s, v = 10 m/s
The average speed is calculated as;
[tex]average \ speed = \frac{total \ distance}{total \ time } \\\\v = \frac{(6\times 25) + (8\times 10)}{6 + 8} \\\\v = 16.43 \ m/s[/tex]
Thus, the average speed of the object for the time period is 16.43 m/s.
Learn more here: https://brainly.com/question/17289046