Respuesta :

Awste
1 pound costs $3.50
x pounds cost $7
[tex]x = \frac{7 \times 1}{3.50} = 2[/tex]
so you can buy 2 pounds of candies for $7

You can set up a proportion to answer this question.  

[tex]\frac{1}{3.5} =\frac{x}{7}[/tex]

This says, "If one pound costs $3.50, how many pounds is $7?"


Solve for x by cross multiplying.

7=3.5x

*Divide both sides by 3.5*

2=x


2 pounds of candies can be bought for $7.


Hope this helps!!