A bottle of Harvest Time Apple Juice contains 64 oz. and costs 2 bottles for 1.98. Farm Fresh Apple Juice is available in bottles that contain 1 gallon and sells for 1.88 per bottle. Which is the better buy?

Respuesta :

Harvest times

2 bottles 2*64 = 128 ounces

1.98 / 128 = .0155 per ounce

Farm fresh

a gallon is 128 ounces

1.88/128 =.0149 per ounce


Farm fresh apple juice is a better buy