Respuesta :

Well to find this answer, you want to divide $1.39 by 67.6. When you do this you get 0.0205. This is roughly 2 cents per ounce.

Answer:

The correct math operation to determine the unit price is division

Step-by-step explanation:

In 2-liter bottle of water:

67.6 ounces cost $1.39, then

=> 1 ounce costs

[tex]\$1.39\div 67.6\approx \$0.0205[/tex]