Respuesta :
Well to find this answer, you want to divide $1.39 by 67.6. When you do this you get 0.0205. This is roughly 2 cents per ounce.
Answer:
The correct math operation to determine the unit price is division
Step-by-step explanation:
In 2-liter bottle of water:
67.6 ounces cost $1.39, then
=> 1 ounce costs
[tex]\$1.39\div 67.6\approx \$0.0205[/tex]