Paul and Jamie are making necklaces to sell at a craft fair. The tools and other start-up materials cost $12.50. There is an additional cost of $3.25 per necklace. Which equation can be used to find the total cost, c, of making a certain number of necklaces, n?

Respuesta :

Total cost is represented by = c

Number of necklace is represented by = n

One time cost of tools and start-up materials = $12.50

Cost of making one/per necklace = $3.25

So, equation becomes:

cost = one time cost + 3.25(number of necklace)

[tex]c=12.50+3.25(n)[/tex]

[tex]c=12.50+3.25n[/tex]

ACCESS MORE