Respuesta :

To find out which is the better buy, we need to find the unit rate for both products

To find the unit rate, all we do it divide the price by the amount

$1.92 ÷ 4 = $0.48

$4.20 ÷ 10 = $0.42


$0.42 < $0.48


Therefore, the best deal would be 10 apples for $4.20


Hope this helps you

Brainliest would be appreciated!

-AaronWiseIsBae

Buy dem $4.20 for 10 apples because $4.8 is the cost of $1.92 for 4 apps instead of $4.20

# quick maths #