A store sells gift baskets is having a promotional sale. Customers can make their own fruit baskets to use as gifts. Customers pay $3.00 for a basket and add $0.20 per pound for all types of fruit. The cost for a basket containing p pounds of fruit is $4.30. Which equation could be used to find p, the number of pounds of fruit in this basket

Respuesta :

Answer:

4.30-3.00=1.30

1.30÷.20= 6.5

(4.30-3.00)÷.20=p

P=6.5


ACCESS MORE
EDU ACCESS