Answer:
One pecan cheese cake costs $8, One Strawberry cheesecake costs $19.75
Step-by-step explanation:
8p + 12s = 296
1p + 4s = 87
1p + 4s = 87 is multiplied until one of the pieces equals 8 or 12
1 x 8 = 8 4 x 8 = 32 87 x 8 = 696
now we subtract
8p + 32s = 696
- 8p + 12s = 296
20s = 400
s = 20
Now we plug it into one of the original equations
8p + 12(20) = 296
8p + 240 = 296
296 - 240 = 56
8p = 56
56 / 8 = 7
p = 7
I understand that the first part doesn't make any since, but when you put them both into the equation the exact answer is $19.75