Respuesta :

7x2=14
So the answer would be 2
One container of dried cherries costs $7. So for every $7, we can buy 1 container of dried cherries.

We know that $14 is just 2 groups of $7.

Remember that for every group of $7, we can buy 1 container of dried cherries. Since we have 2 groups of $7, we can buy 2 containers of dried cherries.
ACCESS MORE