Pears cost $0.92 per pound and apples cost $1.10 per pound. mr.Bonilla bought 3.75 pounds of pairs and 2.1 pounds of apples how much did they pay for the pears and apples

Respuesta :

Answer:

$5.76

Step-by-step explanation:

Total price for 3.75 pounds of pears:

[tex]0.92(3.75) = $3.45[/tex]

Total price for 2.10 pounds of pears:

[tex]1.10(2.10) = $2.31[/tex]

Total Price:

[tex]$2.31 + $3.45 = $5.76[/tex]