3.5 hours:$10 1/2 hour:$1.25. What is the unit rate in dollars per hour for each company?
![35 hours10 12 hour125 What is the unit rate in dollars per hour for each company class=](https://us-static.z-dn.net/files/de9/5c4eab81126af91e91e15c79b7b92515.jpg)
One company wants $10 per 3.5 hours, so they want 10 / 3.5 ≈ 2,86 dollars per hour (after rounding to the closest hundreths).
Second company wants $1.25 per half an hour, so they want 2 * 1,25 = 2,50 dollars per hour.
The unit rate is 2,86:2,50