Shelley sells 5 bone-shaped treats for $3.50. How much should she charge for a package of 12 treats? Which proportion is needed to solve the problem?

Respuesta :

the proportion you need to find is how many dollars per treat, so you do 3.50 divided by 5, and you get 0.7. then you do 0.7 times 12 and you’ll get $8.40 as your final answer.

hope this helped!!!

Answer:

$8.40

Step-by-step explanation:

Shelley sells 5 bone-shaped treats for $3.50

We need the proportion of how many dollars per treat, so we divide it.

The cost of per bone-shaped treats = [tex]\frac{3.5}{5}[/tex]

                                                           = $0.70

Since She sells one bone-shaped treat in $0.70

Therefore, she should charge for a package of 12 treats = 0.70 × 12

                                                                                              =$8.40

Shelley should charge $8.40 for 12 treats.

ACCESS MORE
EDU ACCESS