Respuesta :
We can solve the problem by using the following equation:
[tex]v_f ^2 -v_i^2 =2aS[/tex]
where
vf is the final speed of the rocket
vi=0 is the initial speed of the rocket (it starts from rest)
[tex]a=106 m/s^2[/tex] is the rocket's acceleration
S=3.2 m is the distance covered by the rocket
Re-arranging the equation, we find the velocity of the rocket after 3.2 m:
[tex]v_f = \sqrt{2aS}=\sqrt{2(106 m/s^2)(3.2 m)}=26.0 m/s[/tex]
At a height of 3.2 meters, the final speed of the model rocket is 26.05 m/s.
Given the following data:
- Initial speed = 0 m/s (since the model rocket accelerated from rest).
- Acceleration = 106 [tex]m/s^2[/tex]
- Distance (height) = 3.2 meters.
To find the final speed of the model rocket, we would use the third equation of motion;
[tex]V^2 = U^2 + 2aS[/tex]
Where:
- V is the final speed.
- U is the initial speed.
- a is the acceleration.
- S is the displacement or distance covered.
Substituting the given parameters into the formula, we have;
[tex]V^2 = 0^2 + 2(106)(3.2)\\\\V^2 = 0 + 678.4\\\\V = \sqrt{678.4}[/tex]
Final velocity, V = 26.05 m/s
Read more: https://brainly.com/question/8898885