Respuesta :

znk

The empirical formula of the compound is C. NiF₂.

Step 1. Calculate the moles of each element

The empirical formula is the simplest whole-number ratio of atoms in a compound.

The ratio of atoms is the same as the ratio of moles.

So, our job is to calculate the molar ratio of Ni to F.

Moles of Ni = 9.11 g Ni × (1 mol Ni /(58.69 g Ni) = 0.1552 mol Ni

Moles of F = 5.89 g F × (1 mol F/19.00 g F) = 0.3100 mol F

Step 2. Calculate the molar ratio of the elements

Divide each number by the smallest number of moles

Ni:F = 0.1552:0.3100 = 1:1.997 ≈ 1:2

Step 3: Write the empirical formula

EF = NiF₂

Answer:

C

Explanation:

Edg2020

ACCESS MORE
EDU ACCESS