Weight is a force. As such it is determined by the Newton's second law of motion: Force = mass x acceleration.
When referring to weight the acceleration is equal the gravity constant (g=9.8m/s^2).
Hence, the weight of a mass of 1.20kg on Earth is:
W = 1.20 x 9.8 = 11.8
Correct answer: (d)