The molecular formula of organic solvent is C6H12
Step 1: find the moles of C and H
Step 2: calculate the mole fraction by dividing each mole by smallest number of mole(7.13)
H= 14.4/7.13 =2
the empirical formula is therefore = CH2
step 3: divide the grams molar mass by empirical formula mass
empirical formula mass = 12+(1 x2) = 14 g/mol
= 84.2/ 14 = 6
step 4: multiply each of the subscript within the empirical formula with the value gotten in step 3