Respuesta :
We need to calculate molar mass of empirical formula and compare it with real molar mass
1) M(C6H8O)==6*M(C) +8*M(H) + M(O)=12*6+8*1+16= 96 g/mol
2) compare with real molar mass 290/96≈ 3
Real Molar mass is 3 times more, so the number of atom of each element in molecular formula will be 3 times more
3) C(6*3)H(8*3)O(1*3)
C18H24O3 - molecular formula
Answer: [tex]C_2H_6O[/tex]
Explanation: Empirical formula is the chemical formula of compounds which shows the simplest ratio of atoms of each element unlike molecular formula is the chemical formula of compounds which shows the actual ratio of atoms of each element.
Thus if the molecular formula of the compound is [tex]C_6H_{18}O_3[/tex], the simplest ratio of 6:18:3 is 2:6:1. Thus the empirical formula of of the compound is [tex]C_2H_6O[/tex].