**ASAP**
HELP ME WITH THIS PLEASE!!

Hi there,
I believe that your answer to this will be 234 g NaCL
this is because i made a reaction equation:
The reaction equation:
2Na + Cl₂ → 2NaCl
Molar ratio of Na to NaCl = 2 : 2 = 1
Moles of Na = 92/23
= 4
Moles of NaCl = 4
Mass NaCl = moles x Mr
= 234 grams
Hope this is correct :)
Have a great day