We are given that the stroke is 24 inches. Therefore, the distance travelled will be given by [tex]d=24[/tex] inches.
Now, the force given to us is [tex]F=78540[/tex] lb.
Therefore, the work done will be:
[tex]W=F\times d=78540 \times 24=1884960[/tex] lb-in.
Now, Let "P" be the power and "t" be the time.
The time, t given to us is t=3 seconds.
We also know that [tex]P=\frac{W}{t} =\frac{1884960}{3}=628320[/tex] lb-in/s...Equation 1
Now, to find the power delivered in horsepower (hp), we will have to convert the Equation 1 to it's equivalent is hp.
Now, we know that 1 lb-in/s=[tex]\frac{1}{6600}[/tex] hp
Therefore, 628320 lb-in/s=[tex]\frac{628320}{6600}= 95.2[/tex] HP
Thus, the required answer in HP is 95.2 HP.