Yadi11 Yadi11
  • 22-03-2016
  • Mathematics
contestada

A kilogram of whole-wheat flour costs $6. What is the cost of 400 grams of the flour

Respuesta :

sbernal
sbernal sbernal
  • 22-03-2016
There is 1,000 grams in a kilogram, so $6 per kilogram and ___ per 400 grams. You do 400•6=2,400 2,400/1,000=2.4
Answer:$2.40 per 400grams
Answer Link

Otras preguntas

Claire mowed 7 lawns last week. She mowed each lawn in 7/18 hour. She mowed the same lawns this week in 5/18 hour each using her new lawn mower. How many time
A family of five went out to dinner at HogTastic Pit BBQ. They all ordered the buffet and drink at $12.80 each. They left a 15% gratuity for the waitress on the
what are the three rules greek tragedy must follow?
how many holes are in a standard golf course
The base of aquatic energy pyramids are formed by Group of answer choices aquatic insects and snails fish Plankton Frogs
Fill in the blanks with the correct form of the verb Estar. La mochila _______________en la clase de tecnología. Question 11 options: estoy estás está
There are currently people in the U.S. who work for the minimum wage.
A rectangular room measures 3.8 meters in length and 4.9 meters in width. Jana multiplies both numbers together. Which expression would be best for her to use t
The proof that UX ≅ SV is shown. Given: △STU an equilateral triangle ∠TXU ≅ ∠TVS Prove: UX ≅ SV Triangle T X V is shown. Point S is on side T X and point U is o
what is the answer of 3x-5>1/2x+8x?