Respuesta :

Hello!

The "Unit Price" (or "unit cost") tells you the cost per liter, per kilogram, per pound, etc, of what you want to buy.

Just divide the cost by the quantity:

Example: 2 liters for $3.80 is $3.80/2 liters = $1.90 per liter. Hope this helps!

A unit price is the cost of one unit of a measure of an item
ACCESS MORE