Respuesta :

The roses cost $30, how I got my answer.

Since I know he bought 3 more daisies than roses I can automatically eliminate the 3 from 33 so that leaves 30, then i divided 30÷2=15, then I multiplied 15×2=30 so the roses cost $30 and the daisies cost $18.

I hope this helps.

he bought 15 roses and 18 daisies
ACCESS MORE