Lena is buying $12 worth of fruit to bring as a class snack. Apples are $1.40 per pound and bananas are $1.25 per pound. Let a be the number of pounds of apples and b the number of pounds of bananas. Write an equation in standard form to model the scenario.

Respuesta :

esraax
equation : 1.40a + 1.25b = 12

Answer:

[tex]1.40a+1.25b=12[/tex].

Step-by-step explanation:    

Let 'a' be the number of pounds of apples and 'b' the number of pounds of bananas.

We have been given that Lena is buying $12 worth of fruit to bring as a class snack. Apples are $1.40 per pound and bananas are $1.25 per pound.

We know that standard form of equation is in format [tex]Ax+By=C[/tex], where A, B and C are integers.

Since the cost of per pound of apples is $1.40, so cost of 'a' pounds of apples would be [tex]1.40a[/tex].

Since the cost of per pound of bananas is $1.25, so cost of 'b' pounds of apples would be [tex]1.25b[/tex].

We are also told that the fruits are worth $12, we can represent this information in an equation as:

[tex]1.40a+1.25b=12[/tex]

Therefore, the equation [tex]1.40a+1.25b=12[/tex] represents the given scenario in standard form of equation.