Respuesta :

Set up a proportion.

[tex]\frac{12}{1.64}[/tex] = [tex]\frac{16}{x}[/tex]

x is the price for one pound.

Cross multiply, and you will get 12 x = 26.24

divide by 12 to isolate the variable.

x ≈ $ 2.19

(rounded up from 2.1866666)

The price per pound of strawberries that Kayla bought is $2.187.

Since we are give the information that kayla brought a 12 ounce package of strawberries for $1.64, in order to calculate the price per pound of strawberries, the calculation goes thus:

12/1.64 = 16/x

Cross multiply

12x = 1.64 × 16

x = 2.187

Therefore, the price per pound of strawberries that Kayla bought is $2.187.

Read related link on:

https://brainly.com/question/24429956

ACCESS MORE