Respuesta :
Set up a proportion.
[tex]\frac{12}{1.64}[/tex] = [tex]\frac{16}{x}[/tex]
x is the price for one pound.
Cross multiply, and you will get 12 x = 26.24
divide by 12 to isolate the variable.
x ≈ $ 2.19
(rounded up from 2.1866666)
The price per pound of strawberries that Kayla bought is $2.187.
Since we are give the information that kayla brought a 12 ounce package of strawberries for $1.64, in order to calculate the price per pound of strawberries, the calculation goes thus:
12/1.64 = 16/x
Cross multiply
12x = 1.64 × 16
x = 2.187
Therefore, the price per pound of strawberries that Kayla bought is $2.187.
Read related link on:
https://brainly.com/question/24429956