randall purchased 4 notebooks for $1.39 each and 3 boxes of stick pens for 0.89 each. write and then evaluate an expression for the total cost of the school supplies

Respuesta :

(4 x 1.39) + (3 x 0.89) = x

5.56 + 2.67 = x

x = 8.23

Hi AaliyahKelley10,

Your Question:

Randall purchased 4 notebooks for $1.39 each and 3 boxes of stick pens for 0.89 each. write and then evaluate an expression for the total cost of the school supplies.

Solution:

1 Notebook = $1.39

= 4 x 1.39

= $5.56

1 Box Of Stick Pens = $0.89

= 3 x 0.89

= $2.67

5.56 + 2.67

Final Answer:

Randall paid $8.23 in total

Hope This Helps!

ACCESS MORE