Respuesta :

4.8 ounces of rolled oats can be bought for $1.20

The cost per pound is given as:

[tex]Rate= \$4/lb[/tex]

The ounces of oats to buy for $1.20 is then calculated as:

[tex]Oats = \frac{Cost}{Rate}[/tex]

So, we have:

[tex]Oats = \frac{\$1.20}{\$4 / lb}[/tex]

Evaluate the quotient

[tex]Oats = 0.3\ lb[/tex]

Convert pounds to ounces (multiply by 16)

[tex]Oats = 0.3 * 16 oz[/tex]

[tex]Oats = 4.8 oz[/tex]

Hence, 4.8 ounces of rolled oats can be bought for $1.20

Read more about rates at:

https://brainly.com/question/8728504

ACCESS MORE