If you divide 48 by 12, you will see how much a single pack costs.
48 รท 12 = 2
The ratio is 1 : 2 (This means every one pack costs two dollars.)
To find out how much 8 packs cost, you must multiply the number of packs by the cost of one pack.
8 x 2 = 16
Lamika will need to pay 16 dollars for 8 mors packs.