lamika buys 12 packs of juice boxes that are on sale and pays a total of 48 dollars. Use a ratio table to determine how much lamika will pay to buy 8 more packs f juice boxes at the same store

Respuesta :

If you divide 48 by 12, you will see how much a single pack costs.

48 รท 12 = 2

The ratio is 1 : 2 (This means every one pack costs two dollars.)

To find out how much 8 packs cost, you must multiply the number of packs by the cost of one pack.

8 x 2 = 16

Lamika will need to pay 16 dollars for 8 mors packs.


ACCESS MORE