Respuesta :
48/200=x/25 multiply both sides by 25 to get alone . X=25+48/200. Then X= 48/8. So x=6. Therefore she needs to pay $6 more
We can find the unit price for each bead by using 48/200.
48/200 = 0.24.
Valentina paid $0.24 for each bead.
Now, to find out how much it'd cost for 25 more, we can simply use 25 * 0.24.
25 * 0.24 = 6
Valentina will pay $6 for 25 more beads.