(Math) Valentina purchased 200 beads for $48 to make necklaces. If she needs to buy 25 more beads, how much will she pay if she is charged the same rate?

Respuesta :

48/200=x/25 multiply both sides by 25 to get alone .  X=25+48/200. Then   X= 48/8. So x=6. Therefore she needs to pay $6 more  

We can find the unit price for each bead by using 48/200.

48/200 = 0.24.

Valentina paid $0.24 for each bead.

Now, to find out how much it'd cost for 25 more, we can simply use 25 * 0.24.

25 * 0.24 = 6

Valentina will pay $6 for 25 more beads.

ACCESS MORE