15. During the summer, Briana runs an ice cream shop. Her biggest seller is waffle ice cream cones. She charges $1.85 for a waffle cone, and $0.60 for each scoop of ice cream. Write an expression for how much you would pay for “x” scoops of ice cream.

16. Using your expression in problem 15, calculate how much you would pay for a waffle ice cream cone with 6 scoops. You must show work.

Respuesta :

15) It is given that the charge of the waffle cone = $1.85

Charge per scoop of an ice cream = $0.60

Let C be the total cost.

So, total charge of one wafflce cone ice cream = charge of the waffle cone + (0.6 times number of scoops

C = 1.85 + 0.6x

16) To find the cost for 6 scoops of ice cream, put x = 6 in the above expression and simplify.

C = 1.85 + 0.6(6)

   = 1.85 + 3.6

   = 5.45

Hence, cost of 6 scoops of ice cream = $5.45.                                                                                

ACCESS MORE