Solution:
we are goiven that
The cost is $588 per person.
we have been asked to find
How much will it cost for the entire group of 8 students to attend?
As we are give with the cost for one person, so for 8 person , we will multiply the given cost by 8.
Cost for the entire group of 8 students to attend[tex]=588\times8=4704[/tex] $
Hence the Cost for the entire group of 8 students to attend is 4704 $