Respuesta :

So for the first problem;
You will take the cost of the glue $2.39 and take away the cost of the tape. Which is $1.99
[tex]2.39 - 1.99[/tex]
[tex] = 0.40[/tex]

So the answer to problem 1. will be $0.40 more.

For the second problem;
We will add the cost of the markers together, then add the cost of the paper onto that.
[tex]4.50 + \times 2 + 3.79[/tex]
[tex]9 + 3.79[/tex]
[tex] = 12.37[/tex]
Leaving the second answer to be $12.39.