Fuji apples cost $3.00 per pound and golden delicious apples cost $2.00 per pound A childcare center purchases

Fuji apples cost 300 per pound and golden delicious apples cost 200 per pound A childcare center purchases class=

Respuesta :

Answer:

answer is B

Step-by-step explanation:

Let us assume number of pounds of Golden Delicious apples = g pounds.

Number of pounds of Fuji apples = Total number of pounds of both tyoes of apples - Number of pounds of Golden Delicious apples.

We are given total number of pounds of apples 30 pounds

Therefore,

Number of pounds of Fuji apples =  (30 - g) pounds.

Cost per pound of Fuji apples = $3.00 per pound.

Total cost of (30 - g) pounds of Fuji apples = 3 times (30 - g)

= 3(30-g).

x represetns total cost of (30-g) pounds of Fuji apples.  

Therefore, 3(30-g) value could replace x in the table.

The value of x can be replaced in the table by 3(30-g).

As given to us in the table,

weight of Fuji apples = 30-g

weight of Golden delicious apples = g

Total weight of apples = 30 pounds,

Cost of Fuji apples per pound = $3

Cost of Golden delicious apples per pound = $2

Total cost = $80

We know that the total cost of an item is the product of weight and cost per pound.

[tex]\bold{Total\ Cost={Total\ weight\ of\ the\ item} \times {(Cost/pound})}[/tex]

Let's assume that the cost of Golden delicious is (80-x).

Total cost of Fuji apples,

[tex]\bold{x= (30-g)\times 3}[/tex]

[tex]\bold{x= 90-3g}[/tex]

So, x = 90-3g

Total cost of Golden Delicious apples,

[tex]\bold{(80-x)= g\times 2}[/tex]

[tex]\bold{80-x= 2g}[/tex]

Substituting the value of x,

[tex]\bold{80-(90-3g)= 2g}[/tex]

[tex]\bold{80-90+3g= 2g}[/tex]

[tex]\bold{-10=-g}[/tex]

g = 10,

Substituting the value of g, in x's expression,

x = 90-3g

x = 90-3(10)

x = 90-30

x = 60

Hence, the value of x can be replaced in the table by 3(30-g).

Learn more about cost and weight:

https://brainly.com/question/13129990

Ver imagen ap8997154
ACCESS MORE