Respuesta :
Molarity = mol/L
(0.5M) = (2mol)/L
(2mol)/(0.5M) = L
4 liters
(0.5M) = (2mol)/L
(2mol)/(0.5M) = L
4 liters
Answer: The volume of sodium hydroxide solution is 4L.
Explanation:
Molarity is defined as the number of moles present in one liter of solution. Equation used to calculate molarity of the solution is:
[tex]\text{Molarity of the solution}=\frac{\text{Moles of solute}}{\text{Volume of solution (in L)}}[/tex]
We are given:
Moles of sodium hydroxide = 2 moles
Molarity of the solution = 0.5 moles/ L
Putting values in above equation, we get:
[tex]0.5mol/L=\frac{2mol}{\text{Volume of solution}}\\\\\text{Volume of the solution}=4L[/tex]
Hence, the volume of the sodium hydroxide solution is 4 L.