contestada

A car traveling at 30 m/s starts to decelerate steadily. It comes to a complete stop in 9 seconds. What is its acceleration?

Respuesta :

To calculate the acceleration we use the formula,

[tex]a=\frac{v_{f}-v_{i}  }{t}[/tex]

Here, [tex]v_{f}[/tex] is the final velocity of the car and [tex]v_{i}[/tex] is the initial velocity of the car and t is time .

Given [tex]v_{i} =30 m/s[/tex] and [tex]t= 9 s[/tex].

The final velocity [tex]v_{f} =0[/tex] , because car comes to stop.

Substituting these values in above formula we get,

[tex]a=\frac{0 m/s-30m/s}{9}[/tex]

[tex]a=3.3 m/s^{2}[/tex]

Here, acceleration is negative because car is decelerated.

ACCESS MORE
EDU ACCESS