Suppose that a shot putter can put a shot at the worldclass speed v0 = 15.00 m/s and at a height of 2.160 m. what horizontal distance would the shot travel if the launch angle θ0 is (a) 45.00° and (b) 42.00°? the answers indicate that the angle of 45°, which maximizes the range of projectile motion, does not maximize the horizontal distance when the launch and landing are at different heights.

Respuesta :

Part a

Answer:

Horizontal Distance: 22.5 m

Velocity at which shot putter shot [tex]v_o= 15 m/s[/tex]

Angle at which it was shot = [tex] 45^o[/tex]

Time of flight is given by the formula:

[tex]t=\frac{2v_osin\Theta}{g}[/tex]

Taking accleration due to gravity, [tex]g=10/s^2[/tex]

[tex]t=\frac{2\times sin45^o}{10}=2.12 s[/tex]

Then, Horizontal distance is given as:

[tex]x=v_x t[/tex]

[tex]\Rightarrow x=v_ocos\Theta t[/tex]

[tex]\Rightarrow x= 15\times cos45^o\times2.12 s=22.5 m[/tex]

Part b

Answer: Horizontal distance= 23.86 m

Velocity at which shot putter shot [tex]v_o= 15 m/s[/tex]

Angle at which it was shot = [tex] 42^o[/tex]

Time of flight is given by the formula:

[tex]t=\frac{2v_osin\Theta}{g}[/tex]

Taking accleration due to gravity, [tex]g=10/s^2[/tex]

[tex]t=\frac{2\times sin42^o}{10}=2.01s[/tex]

Then, Horizontal distance is given as:

[tex]x=v_x t[/tex]

[tex]\Rightarrow x=v_ocos\Theta t[/tex]

[tex]\Rightarrow x= 15\times cos42^o\times2.01 s=23.86m[/tex]

Therefore, although the range is maximum for part a but horizontal distance covered is smaller than in part b.




ACCESS MORE
EDU ACCESS