Respuesta :

Answer;

2 g/cm³ or 2000 kg/m³

Solution;

Density is given by dividing the mass of a substance by its volume.

Density = Mass/volume

Mass = 36 g

Volume = length × width × height

            = 6 cm × 3 cm × 1 cm    

            = 18 cm ³

Therefore;

Density = 36 g/ 18 cm³

             = 2 g/cm³ or 2000 kg/m³

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico