A tennis ball with a speed of 11.3 m/s is moving perpendicular to a wall. after striking the wall, the ball rebounds in the opposite direction with a speed of 7.2207 m/s. if the ball is in contact with the wall for 0.00803 s, what is the average acceleration of the ball while it is in contact with the wall? take "toward the wall" to be the positive direction. answer in units of m/s 2 .

Respuesta :

To calculate the average acceleration of the ball we use the formula,

[tex]a= \frac{v_{f} -v_{i}}{t}[/tex]

Here, [tex]v_{f}[/tex] is the final velocity of the ball and [tex]v_{i}[/tex] is the initial velocity of the ball t is the time in contact with the wall.

Given [tex]v_{i} = 11.3 m/s[/tex] towards the wall and [tex]v_{f} = 7.2207 m/s[/tex]

away from the wall and [tex]t=0.00803 s[/tex].

Substituting these values in above formula , we get

[tex]a=\frac{(-7.2207 m/s)-11.3 m/s}{0.00803 s}[/tex]

Here[tex]v_{f}[/tex] is negative because ball is moving away from the wall.

[tex]a= - 2306 .4 \ m/s^{2}[/tex]

Therefore, average acceleration of the ball is [tex]- 2306 .4 \ m/s^{2}[/tex] (away from the wall).

 

Average acceleration is the rate of change of velocity with time

The average acceleration of the ball is approximately 2,306.438 m/s²

The reason the above value is correct is as follows:

The known parameters are;

The direction towards the wall = The positive direction

The speed of the tennis ball as it moves towards the wall, v₁ = 11.3 m/s

The speed of the ball in the opposite direction after rebounding from the wall, v₂ = -7.2207 m/s

The time duration the ball is in contact with the wall, Δt = 0.00803 seconds

The required parameter:

The average acceleration of the ball while in contact with the wall

Solution:

[tex]\mathbf{Average \ acceleration, \ a_{av}} = \dfrac{v_2 - v_1}{t_2 - t_1}} = \mathbf{\dfrac{\Delta v }{\Delta t}}[/tex]

The change in velocity, Δv = v₂ - v₁ = -7.2207 m/s - 11.3 m/s = 18.5207 m/s

The change in time = Time elapsed, Δt = 0.00803 s

Therefore;

[tex]Average \ acceleration, \ a_{av} = \mathbf{\dfrac{\Delta v }{\Delta t}} = \dfrac{18.5207 \ \frac{m}{s} }{0.00803 \ s} \approx 2,306.438 \, \dfrac{m}{s^2}[/tex]

The average acceleration of the ball, [tex]a_{av}[/tex] ≈ 2,306.438 m/s²

Learn more about average acceleration here:

https://brainly.com/question/17699427

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico