Solution: The total cost of the gift including the tax = $55.80
The amount paid by Montel = $14
The amount paid by Raymond is
[tex]\frac{1}{3} \times 55.80[/tex]
[tex]18.6[/tex]
Therefore, Raymond paid $18.6
The amount paid by Emily is
25% of 55.80
[tex]0.25 \times 55.80 = 13.95[/tex]
Therefore, Emily paid $13.95
We also know that the remaining amount is paid by Leanne.
Therefore, the remaining amount is:
Total amount - Amount paid by Montel, Raymond and Emily
[tex]55.80 -(14+18.6+13.95)[/tex]
[tex]55.80 - 46.55[/tex]
[tex]9.25[/tex]
The amount paid by Leanne is $9.25
We clearly see, Raymond has paid $18.6, which is the greatest part of the cost $55.80