Respuesta :

oo20
% error = | accepted value - experimental value | / accepted value × 100

Step one- | 4.15mL - 4.26mL | = 0.11

Step two- 0.11 / 4.15 = 0.027

Step three- -0.027 × 100 = 2.7%

Answer: The percentage error is 2.65 %.

Explanation:

To calculate the percentage error, we use the equation:

[tex]\%\text{ error}=\frac{|\text{Experimental value - Accepted value}|}{\text{Accepted value}}\times 100[/tex]

We are given:

Experimental value of volume = 4.26 mL

Accepted value of volume = 4.15 mL

Putting values in above equation, we get:

[tex]\%\text{ error}=\frac{|4.26-4.15|}{4.15}\times 100\\\\\%\text{ error}=2.65\%[/tex]

Hence, the percentage error is 2.65 %.

ACCESS MORE
EDU ACCESS