Respuesta :

K.E = 1/2 x m x v squared

K.E = 1/2 x 1200kg x (24m/s) squared

K.E = 600kg x 576(m/s) squared

K.E = 345,600 joules

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico