Respuesta :

Given: A cubic tank holds 1,000.0 kg of water.

Mass of water in tank (m) = 1000.0 kg

Density of water (d) = 1000.0 kg /m³

Concept: Volume(V) = Mass / Density

Since the tank holds these water in it so the volume of water will be equal to the volume of the tank.

Hence, the volume of the tank = Mass of water / Density of water

or,                                         =  1000.0 kg / 1000.0 kg m⁻³

or,                                       = 1.0 m³

Since tank is cubical in shape. Let its side be 'x'

The volume of tank (x³) = 1.0 m³

or.          side of tank (x) = 1.0 m

Hence, the dimensions of the tank will be 1.0 m.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico