Respuesta :
Answer: How much mass per unit of volume is in a substance
Explanation:
Density is defined as the mass contained per unit volume.
[tex]Density=\frac{mass}{Volume}[/tex]
It is fixed for a given compound at a fixed temperature.
Example: Mass of bromine = 586 grams
Volume of bromine = 188 ml
Putting in the values we get:
[tex]Density=\frac{586g}{188ml}=3.12g/ml[/tex]
Thus density of bromine will be 3.12 g/ml and it is mass per unit of volume in a substance.