Selena and Ronald are planning to get married at the university where they met and graduated. The university charges $2,000 to set up and break down the area for the wedding ceremony (chairs, tents, red carpet, and flowers). Since they are both graduates of the university, the catering fee of $150 is waived. The reception costs $80 per person. The couple can afford to spend $10,000 on the venue and reception. How many guests can attend their wedding without going over their budget?

Respuesta :

Here, we have to find the number of guests who can attend their weeding without exceeding the set budget of $10,000

Since the catering fee of $150 is waived, we do not consider this figure in our analysis

There is a constant which is the venue costs of $2,000 and a variable cost of $80 per guest for the reception.

Let us assume "X" guests arrive for the reception, so we can form the equation as shown below:

80X + 2,000 = 10,000 (Since the total budget for the wedding is $10,000)

80X = 8000

8X = 800

X =100

Therefore, Selena and Ronald can invite 100 guests for the wedding without going over their budget

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico