Step 1 is to find the total cost of the cupcakes.
This is the DIFFERENCE between $16 and $52.
Difference implies subtract: $52−$16= $36
All the 24 cupcakes together cost $36.
Step 2 is to find out how much each cupcake cost.
24 cupcakes cost $36
One costs $36/24= $1.50
Each cupcake costs $1.50. Hope this helps!