Respuesta :

znk

0.1 mol/L . The concentration of the HCl is 0.1 mol/L

a) Write the balanced chemical equation

HCl + NaOH → NaCl + H2O

b) Calculate the moles of NaOH

Moles of NaOH = 0.050 L NaOH x (0.1 mol NaOH/1 L NaOH)

= 0.0050 mol NaOH

c) Calculate the moles of HCl

Moles of HCl = 0.0050 mol NaOH x (1 mol HCl/1 mol NaOH)

= 0.0050 mol HCl

d) Calculate the molar concentration of the HCl

c = moles/litres = 0.0050 mol/0.050 L = 0.1 mol/L

ACCESS MORE
EDU ACCESS