lexib4
contestada

Brand X costs $1.56 for 12 ounces. Brand Y costs 2 cents more per ounce. What is the cost of 15 ounces of brand Y?

Respuesta :

Brand X costs $1.56 for 12 ounces

Brand X: cost of each ounce = $1.56 / 12 = $0.13

Brand Y costs 2 cents more per ounce, so the cost of brand Y per ounce= $0.13 + $0.02 = $0.15

The cost of 15 ounces of brand Y = $0.15 x 15 = $2.25

Answer

$2.25

ACCESS MORE
EDU ACCESS