A gas sample occupies 3.25 liters at 297.5K and 2.4 atm. Determine the temperature at which the gas will occupy 4.25 L at 1.50 atm.

what is the answer of this

Respuesta :

By combining the three laws: Boyle's, Charles', and Gay-Lussac's Laws we get the combined gas law that is:

[tex] \frac{P_1V_1}{T_1} = \frac{P_2V_2}{T_2} [/tex]

where [tex] P [/tex] is pressure, [tex] V [/tex] is volume,  and [tex] T [/tex] is temperature.

[tex] P_1 = 2.4 atm, V_1 = 3.25 L, T_1 = 297.5 K [/tex]

[tex] P_2 = 1.50 atm, V_2 = 4.25 L [/tex]

Substituting the values,

[tex] \frac{2.4 atm\times 3.25 L}{297.5 K} = \frac{1.5 atm \times 4.25 L}{T_2} [/tex]

[tex] {T_2} = \frac{1.5 atm \times 4.25 L\times 297.5 K}{2.4 atm\times 3.25 L} [/tex]

[tex] {T_2} = 243.149 K [/tex]

Thus, the temperature is [tex] {T_2} = 243.149 K [/tex].



ACCESS MORE
EDU ACCESS