Answer : 70.906 grams of chlorine reacted with hydrogen
Explanation :
Step 1 : Write balanced chemical equation.
The balanced chemical equation for the reaction between hydrogen and chlorine gas is given below.
[tex] H_{2} (g) + Cl_{2} (g) \rightarrow 2HCl(g) [/tex]
Step 2 : Find moles of H₂ gas.
The moles of H₂ can be found as
[tex] mole = \frac{grams}{MolarMass} [/tex]
We have 2.0200 g of H₂ and molar mass of H₂ is 2.02 g/mol.
Let us plug in these values to find moles of H₂.
[tex] mole =\frac{2.0200g}{2.02g/mol} = 1 mol [/tex]
We have 1 mol of H₂.
Step 3 : Find moles of Cl₂ using mole ratio.
The mole ratio of H₂ and Cl₂ is 1 : 1.
The moles of Cl₂ can be calculated as
[tex] 1 mol H_{2} \times\frac{1 mol Cl_{2}}{1 mol H_{2}} = 1 mol Cl_{2} [/tex]
Step 4 : Find grams of Cl₂.
Molar mass of Cl₂ gas is 70.096 g/mol
Mass of Cl₂ = [tex] 1 mol Cl_{2} \times\frac{70.906g}{mol} = 70.906 g [/tex]
We have 70.906 grams of Cl₂